Pierwszym narządem, który odczuje skutki brak wody jest mózg© Licencjodawca | Westend61 / LOUIS CHRISTIAN

Fundament zdrowia narządów. Tak wpływa na mózg, serce, nerki, wątrobę

Dominika Mika
Dominika Mika

Woda jest niezbędnym składnikiem organizmu, a jej odpowiednia ilość wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów. Mózg, serce, wątroba, nerki i układ trawienny to jedne z najważniejszych organów, które bez odpowiedniej ilości tego napoju nie będą działały prawidłowo. Odwodnienie może bowiem prowadzić do sporych problemów ze zdrowiem.

Pij z głową i dla głowy

Aby mózg działał prawidłowo, potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, ponieważ w niemal 80 proc. składa się z wody, której potrzebuje do przewodzenia impulsów nerwowych, co bezpośrednio wpływa na szybkość reakcji i jasność umysłu.

Utrata nawet 2 proc. wody w organizmie może prowadzić do osłabienia pamięci krótkotrwałej i trudności w skupieniu uwagi.

Mózg otoczony jest płynem mózgowo-rdzeniowym, który pełni funkcję ochronną i amortyzującą. Kiedy organizm nie ma wystarczającej ilości wody, zmniejsza się objętość płynów, co może prowadzić do ucisku na struktury nerwowe i powodować bóle głowy oraz migreny.

- Niedobór wody w pierwszej kolejności najbardziej odczuje mózg. Pojawią się ból głowy, senność, uczucie "mgły mózgowej", spadek koncentracji oraz drażliwość. Brak odpowiedniego nawodnienia może również prowadzić do zawrotów głowy i problemów z pamięcią - potwierdza dietetyczka kliniczna i terapeutka karmienia Ewelina Piszczek.

Łyk prosto w serce

Serce nieustannie pompuje krew, dostarczając tlen i składniki odżywcze do całego organizmu. Woda wpływa na gęstość krwi, regulację ciśnieniarytmu serca. Jeśli organizm jest odwodniony, krew staje się gęstsza, co zmusza serce do cięższej pracy. To może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, a w dłuższej perspektywie zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

- Odwodnienie może powodować skoki ciśnienia krwi, uczucie zmęczenia i osłabienie. Może także zwiększać obciążenie serca, ponieważ organizm zagęszcza krew, co utrudnia jej krążenie. Długotrwałe odwodnienie może przyczyniać się do arytmii oraz zwiększonego ryzyka innych chorób serca - tłumaczy dietetyczka.

Właściwe nawodnienie wspiera utrzymaniu równowagi elektrolitowej, co jest kluczowe dla prawidłowego skurczu mięśnia sercowego. Osoby zmagające się z nadciśnieniem czy innymi chorobami serca powinny szczególnie dbać o nawodnienie, aby zmniejszyć obciążenie układu krążenia.

Zacznij dzień od szklanki wody
Zacznij dzień od szklanki wody© Getty Images | &#169 Getty Images

Wpływ wody na wątrobę, nerki i detoksykację

Bez odpowiedniej ilości wody procesy detoksykacji są zaburzone. Wątroba współpracuje z nerkami, a odwodnienie utrudnia im wydalanie toksyn, co może skutkować ich odkładaniem się w organizmie.

Gęsty, skoncentrowany mocz zawiera większą ilość osadów, które mogą krystalizować się w postaci złogów. Brak odpowiedniej ilości płynów sprzyja infekcjom układu moczowego, ponieważ bakterie mają łatwiejszy dostęp do dróg moczowych, gdy organizm nie produkuje odpowiedniej ilości moczu.

- Układ wydalniczy, szczególnie nerki, wątroba i jelita, zacznie funkcjonować gorzej przy niedoborze wody. Brak nawodnienia utrudnia proces detoksykacji, co może prowadzić do nagromadzenia toksyn w organizmie. W konsekwencji może to zwiększać ryzyko kamicy nerkowej i infekcji dróg moczowych - tłumaczy Ewelina Piszczak.

Niedobór wody wpływa również na metabolizm tłuszczów. Gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów, trudniej jest mu rozkładać tłuszcze i eliminować odpady przemiany materii. Może to prowadzić do przeciążenia wątroby oraz zwiększać ryzyko stłuszczenia tego narządu.

Układ trawienny również w dużej mierze zależy od odpowiedniego nawodnienia. Woda bierze udział w produkcji enzymów trawiennych, ułatwia transport pokarmu przez przewód pokarmowy i zapobiega zaparciom. Brak odpowiedniej ilości płynów prowadzi do spowolnienia perystaltyki jelit, co skutkuje problemami trawiennymi.

Kiedy pić wodę?

Najlepiej pić wodę regularnie przez cały dzień, zaczynając od rana, a kończąc na wieczornej szklance. Ważne jest, aby nie doprowadzać do uczucia silnego pragnienia, ponieważ oznacza to już początek odwodnienia. Pierwszą szklankę warto wypić już po przebudzeniu, by nawodnić organizm po nocy.

- Najlepszy moment na nawodnienie organizmu to poranek. Warto rozpocząć dzień od wypicia jednej lub dwóch szklanek wody, ciepłej lub w temperaturze pokojowej. Po wstaniu z łóżka lepiej unikać zimnej wody, bo może ona powodować szok termiczny dla organizmu, który dopiero budzi się po nocy. Dodatkowo taki napój obkurcza naczynia krwionośne w żołądku, co spowalnia trawienie. Ważne, by pić wodę regularnie przez cały dzień, a nie tylko w momencie, gdy poczujemy pragnienie, bo to sygnał, że organizm już jest odwodniony - wyjaśnia ekspertka.

Sporo osób ma problem z piciem wody m.in. z powodu braku nawyku, mylenia pragnienia z głodem czy niechęci do jej smaku. Wielu też zapomina o tej czynności w ciągu dnia.

- Po co się myjemy? Żeby się wyczyścić! Ja np. swoich podopiecznych, którzy mają trudność z piciem wody i ciągle o tym zapominają, pytam: "A czy zapominacie iść pod prysznic? Jak byście się czuli, gdybyście notorycznie o tym zapominali?" I tak samo jest z "myciem się od środka". Możemy łykać nie wiadomo jakie magiczne tabletki oczyszczające, ale bez wody nie mamy szans "wyczyścić" swoich narządów wewnętrznych - opowiada dietetyczka kliniczna Ewelina Piszczek.

Aby zapobiec odwodnieniu warto mieć butelkę z wodą zawsze pod ręką i wzbogacać jej smak naturalnymi dodatkami.

- Warto pić wodę z elektrolitami albo z solą kłodawską czy na przykład jakimiś ziołami, z chlorofilem, tak aby uzupełniała nam ona składniki odżywcze. Można też postawić na wodę z cytryną, ale wtedy należy pamiętać, by była obrana ze skórki, bo to w niej kryją się toksyny. Najważniejsze jest regularne spożywanie wody, picie jej tylko od czasu do czasu nie przynosi takich korzyści jak systematyczne nawadnianie organizmu - podsumowuje ekspertka.

Źródło artykułu:WP abcZdrowie

Wybrane dla Ciebie

Fakty i mity dotyczące picia wody

Fakty i mity dotyczące picia wody

BEHEALTHYMAGAZINE.ABCZDROWIE.PL