Zdrowie i samopoczucie zależne od… oddechu
Najpewniej nie zdajesz sobie sprawy, jak tytaniczną pracę ma do wykonania nos. Kiedy jest drożny, możesz swobodnie oddychać, a co za tym idzie organizm jest odpowiednio dotleniony i masz siłę, by pokonywać codzienne wyzwania. Czy zatem właściwie o niego dbasz?
Nos spełnia cztery podstawowe funkcje: oddechową, obronną, węchową i jest rezonatorem głosu łącznie z zatokami przynosowymi [1]. Wdychane powietrze ulega w nosie oczyszczeniu, ogrzaniu i nawilżeniu. Kiedy jednak nie ma możliwości przepływu, bo nos jest niedrożny, wówczas błona śluzowa gardła i tchawicy nadmiernie wysychają, co zwiększa ryzyko infekcji i rozwoju stanu zapalnego.
Nadmiernie wyschnięte są też fałdy głosowe krtani, co skutkuje osłabieniem ich funkcji fonacyjnej [2]. Może się to objawiać chrypką, chwilowym zanikiem głosu, potrzebą częstego chrząkania lub irytującego podrażnienia gardła.
Upośledzona drożność nosa znacząco wpływa też na jakość życia. Kiedy mamy katar, pojawiają się problemy ze snem, uczucie zmęczenia, irytacja i frustracja. Jeśli infekcja przejdzie w stan przewlekły (np. przewlekłe zapalenie zatok), wówczas może dojść do zmiany wzorca oddechowego z nosowego na nosowo-ustny, co niesie ze sobą wiele zagrożeń: osłabieniu ulegną mięśnie języka i warg, zwiększy się ryzyko próchnicy, utrwalą się nieprawidłowe funkcje połykania i żucia [2]. Dodajmy do tego niedotlenienie i suchość w jamie ustnej, a w przypadku dzieci wysokie ryzyko wadliwej wymowy niektórych głosek i pojawienia się wad zgryzu, zaburzenie rozwoju kości twarzoczaszki oraz permanentne zmęczenie, które utrudnia naukę.
Brak prawidłowego toru oddechowego to ponadto ryzyko nadmiernego pobudzenia ośrodka oddechowego w ośrodkowym układzie nerwowym [3]. Pojawią się problemy z zasypianiem i chrapaniem, co boleśnie odczujemy po przebudzeniu: będziemy zmęczeni, nieskoncentrowani, rozkojarzeni. Objawom tym może też towarzyszyć ból głowy.
Błędne koło zatkanego nosa
Kiedy oddychamy ustami, wdychamy zimne i nieoczyszczone powietrze. Chorobotwórcze drobnoustroje tylko na to czekają – szeroko otwieramy im drzwi do naszego organizmu. Nikt nie staje w naszej obronie, a wirusy i bakterie bez problemu namnażają się w przesuszonej błonie śluzowej dróg oddechowych. Infekcja najpewniej przyniesie katar, który pogłębi nasze zmęczenie i uniemożliwi spokojny odpoczynek nocą. Co zatem zrobić, by to zmienić?
W pierwszej kolejności należy rozpoznać przyczynę niedrożnego nosa. W tym celu warto udać się do otolaryngologa, który podczas badania w gabinecie może stwierdzić, czy naszym problemem jest stan zapalny, krzywa przegroda nosa czy też przewlekłe zapalenie zatok. Jeśli podejrzewamy alergię wziewną, wówczas dobrze jest skonsultować się z alergologiem.
W przypadku kataru, któremu może towarzyszyć uczucie pieczenia i swędzenia w nosie, nadmierne łzawienie, kichanie oraz kaszel, będący wynikiem podrażnienia przez wydzielinę spływającą po tylnej ścianie gardła, szczególnie dbaj o higienę nosa.
Podstawą jest jednak troska o jego drożność – oczyszczenie i nawilżenie. Stąd też codziennie stosuj wodę morską, która wypłucze nadmiar śluzu lub cząstek alergenów z nosa i zatok, ale też nawilży ich błonę śluzową. W przypadku kataru rozrzedzi i rozluźni wydzielinę, dzięki czemu łatwiej ją usuniesz.
Wypróbuj Otrivin Oddychaj Czysto w aerozolu, będący izotonicznym roztworem wody morskiej. Nie zawiera konserwantów, jest w 100 proc. naturalny. Delikatnie oczyszcza drogi oddechowe, wspomagając zdolność filtrowania zanieczyszczeń z powietrza przez nos. Dodatkowo zawiera wyciąg z aloesu, który nawilża suche przewody nosowe i łagodzi podrażnienia górnych dróg oddechowych.
Otrivin Oddychaj Czysto warto używać:
- w czasie przeziębienia i alergii w celu oczyszczenia nosa z nadmiaru wydzieliny,
- na co dzień, by nawilżyć błonę śluzową nosa (zwłaszcza w okresie grzewczym).
Katar? To się leczy!
Zatkany nos to poważny problem, który wymaga odpowiedniego rozpoznania i leczenia. W przeciwnym razie może doprowadzić do wielu niepożądanych zmian w obrębie organizmu człowieka oraz zaburzeń czynnościowych (odwracalnych i nieodwracalnych).
Warto więc codziennie stosować izotoniczny roztwór wody morskiej, który pomoże oczyścić nos i nawilżyć błonę śluzową. To inwestycja w zdrowy i pełen życia oddech!
Bibliografia:
[1] Jones, N. (2001). The nose and paranasal sinuses physiology and anatomy. Advanced drug delivery reviews, 51(1-3), 5-19.
[2] Gałązka A., Migacz E., Kukwa A., Czarnecka A., Krzeski A., Kukwa W., Tor oddechowy a jakość życia u pacjentów z zaburzeniami drożności nosa, Otolaryngol Pol 2018; 72 (1): 11-15
[3] Dąbrowski P., Niedrożność nosa – przyczyny, diagnostyka i leczenie, Laryngologia w POZ, Lekarz POZ 1/2017, 19-28.
PM-PL-OTRI-23-00263
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Otrivin Oddychaj Czysto, Otrivin Oddychaj Czysto dla dzieci, Aerozol do nosa, Wyprodukowane przez: GSK Consumer Healthcare (GMDT), Podmiot wprowadzający reklamę: Haleon Poland sp. z o.o.