Koniec z brakiem realizacji postanowień© GettyImages

Nierealne postanowienie? Zadaj sobie dwa pytania

Maria Krasicka
Maria Krasicka
4 stycznia 2023

Koniec roku to dla wielu osób czas podsumowań i jednocześnie kreślenia planów na następne miesiące. Mając nadzieję, że nadchodzący rok będzie lepszy, chcemy wprowadzić zmiany. Tymczasem jedna na cztery osoby porzuca swoje postanowienia noworoczne już w pierwszym tygodniu. Które postanowienia mają najmniejsze szanse na realizację?

 Noworoczne plany

Plany noworoczne mogą się wiązać z życiem rodzinnym, zawodowym lub dotyczyć bardziej osobistych planów jak np. zadbania o własne zdrowie. Chcemy bowiem zrobić wszystko, by w nadchodzącym roku żyło nam się lepiej niż w poprzednim.

Jednak jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Scranton (USA), już w pierwszym tygodniu nowego roku swoje plany porzuca 25 proc. osób, a tylko 8 proc. naprawdę je realizuje.

Dlaczego porzucamy postanowienia?

Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że często mylimy plany z marzeniami – chcemy schudnąć bez wprowadzania odpowiedniego ruchu i diety, wyruszyć w podróż na drugi koniec świata bez odkładania funduszy na ten cel lub znaleźć miłość życia, nie nawiązując kontaktów z ludźmi.

Tymczasem do realizacji planów noworocznych konieczne jest wprowadzenie konkretnych działań. Nie da się bowiem robić wciąż tego samego i oczekiwać różnych rezultatów. Warto jest też zadać sobie pytanie: czy w ogóle jesteśmy gotowi na zmianę przyzwyczajeń, zwłaszcza tych złych?

Jak zmienić nawyki?

Badania przeprowadzone przez Kolegium Uniwersyteckie w Londynie wykazały, że na pozbycie się starego nawyku potrzebujemy około 66 dni. Dlatego też nie ma co się oszukiwać, że np. paląc papierosy od 15 lat, uda się rzucić nałóg z dnia na dzień. Takie postanowienie jest z góry skazane na porażkę i nie wynika to (jak często mylnie zakładamy) z naszej słabości, a jedynie z niezrozumienia wagi zadania, jakie przed sobą postawiliśmy.

  • Zadbaj o swoje nastawienie
  • Spraw, by cel był realny
  • Zadbaj o nawyki
[1/3] Zadbaj o swoje nastawienieŹródło zdjęć: © gettyImages | Nikita Starichenkowww.nik-star.com

Należy również zwrócić uwagę na to, że wiele postanowień nie wynika nawet z naszych potrzeb. Tu konieczne jest zrozumienie znaczenia słów "chcę", a "muszę". Czy kupienie karnetu na siłownię to coś, czego naprawdę chcemy? Czy po prostu uznajemy, że "dobrze by było" zacząć się ruszać, a później szukamy wymówek, by tego nie robić?

Często zdarza się, że nasze plany to jedynie kalki skopiowane od innych osób. Co ciekawe, kiedy wpiszemy w wyszukiwarce hasło "postanowienia noworoczne", w podpowiedziach najczęściej zadawanych pytań znajduje się m.in.: Jakie można mieć postanowienie noworoczne?

Niestety, korzystając z takich gotowych podpowiedzi, nie da się zajść daleko. Wśród proponowanych postanowień możemy zauważyć, że już u podstawy są one skazane na niepowodzenie – dotyczą wielkich celów bez uwzględnienia samego procesu realizacji jak np.: schudnę, będę cieszyć się życiem, będę bardziej zorganizowany, zmienię swoje życie.

Postanowienie postanowieniu nierówne

Na wyróżnienie zasługują jednak te wzajemnie się wykluczające: będę mniej pracować, ale więcej zarobię; wygospodaruję więcej czasu wolnego na odpoczynek, ale zapiszę się na dodatkowe lekcje japońskiego i skrzypiec; będę zdrowo się odżywiać, ale częściej będę wychodzić ze znajomymi na miasto.

Nie poddawaj się
Nie poddawaj się© GettyImages | Zorica Nastasic

Dlatego też przed wypisaniem postanowień noworocznych warto się poważnie zastanowić, czego tak naprawdę chcemy, na co mamy siłę i co nas uszczęśliwi, bez oglądania się na innych.

W następnej kolejności należy zaplanować realizację postanowień metodą małych kroczków. Stając przed naszymi prawdziwymi pragnieniami i planem ich realizacji, mamy największe szanse na powodzenie.

Źródło artykułu:WP abcZdrowie
© Be Healthy Magazine
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.