Mikrobiom© gettyImages

Czym jest mikrobiom?

Dominika Najda
2 lutego 2023

Mikrobiom, flora jelitowa, mikrobiota, mikroflora – to coraz częściej słyszane terminy. Choć jesteśmy bombardowani informacjami o tym, jak najlepiej o nie dbać, nie każdy do końca rozumie te pojęcia, a właśnie od tego należałoby zacząć.

Mikroflora jelitowa

Przede wszystkim należy wiedzieć, że mikrobiota to wszystkie drobnoustroje, które zasiedlają ludzki organizm. Mowa tutaj o bakteriach, wirusach, grzybach oraz archeonach. Mikrobiota nazywana jest też mikroflorą. Z kolei mikrobiom to zbiór genomów wszystkich drobnoustrojów.

Mikroflora jelitowa ogranicza się więc do mikroorganizmów, które żyją w przewodzie pokarmowym. Nasze jelita tętnią życiem! Zamieszkuje je miliony drobnoustrojów, a różne gatunki rywalizują ze sobą. Większość tych mikroskopijnych organizmów jest korzystna dla naszego zdrowia.

Naukowcy coraz więcej uwagi poświęcają mikroflorze jelitowej. Wiele badań powiązało zdrowie fizyczne oraz psychiczne z naszymi jelitami. Brak równowagi naszym mikrobiomie może prowadzić do różnych chorób – od depresji po raka.

Nie wszystkie wirusy są złe

Ogólnie wirusy mają fatalną reputację, w końcu są odpowiedzialne za różne choroby. Jednak te znajdujące się w twoich jelitach nie są tego samego typu, a nazywa się je bakteriofagami. Dla ludzi są nieszkodliwe, a ich ofiarami padają bakterie, które infekują i rozmnażają się w nich.

Te wirusy odgrywają niezwykle ważną rolę w naszym organizmie - regulują liczbę komórek bakteryjnych w jelitach. Brak równowagi w naszych jelitach prowadzi do zaburzeń mikroflory oraz wielu innych problemów zdrowotnych.

Jesteś tym, co jesz

Bogata i zróżnicowana dieta sprzyja rozwojowi zdrowych bakterii. Wiele produktów bogate jest w błonnik prebiotyczny, który jest dobry dla jelit. Te żywe kultury można także spożywać jako dodatek, by zadbać o zdrowe jelita. Zmiana diety wpływa na florę bakteryjną.

Jeśli chodzi o zdrową mikroflorę, liczy się różnorodność. Twoje jelita najlepiej funkcjonują, gdy zachowana jest równowaga bakterii. Palenie tytoniu i spożywanie alkoholu może tę równowagę zaburzyć, co nazywane jest dysbiozą.

Jak szkodzimy jelitom?

Ogromny wpływ na mikrobiom jelitowy ma dieta oraz nasz tryb życia. Brak ćwiczeń, stres i niedosypianie dewastują naszą mikroflorę. Doskonale wie o tym każdy nerwus, który spędza dużo czasu w toalecie.

Używki i sztuczne substancje słodzące również negatywnie odbijają się na zdrowiu naszych jelit. Nadużywanie tych substancji prowadzi do wspomnianej już dysbiozy. Unikaj także nieuzasadnionego stosowania antybiotyków.

Zadaniem takich leków jest niszczenie bakterii, ale w tym również tych dobrych. Po leczeniu antybiotykami mikrobiom potrzebuje wielu tygodni, a bywa, że i miesięcy, by powrócić do równowagi i odpowiedniej różnorodności.

Jak zadbać o mikroflorę jelitową?

Nie zapominaj o pokarmach bogatych w błonnik i włącz do swojej diety więcej warzyw i owoców. Jelita uwielbiają kiszonki, kefiry i jogurty. Warto także rozważyć przyjmowanie probiotyków, czyli suplementów zawierających dobrze przebadane szczepy bakterii.

Pamiętaj, by się wysypiać i znajdź czas na ćwiczenia. Wystarczy kilkuminutowy spacer na świeżym powietrzu. Choć stresu nie sposób zupełnie unikać, dobrze jest wiedzieć, jak się wyciszyć i zrelaksować.

Źródło artykułu:WP abcZdrowie
© Be Healthy Magazine
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.