Botoks i sauna na włosy© Licencjodawca

Botoks i sauna u fryzjera. Dzięki tym zabiegom włosy odzyskają blask i miękkość

Dominika Najda

Włosy są nieodłącznym elementem naszego wizerunku. Choć w kwestii fryzur preferencji jest cała masa, zdecydowana większość marzy o pięknych, lśniących i zdrowych puklach. Czasem, by to osiągać, wystarczy wizyta u fryzjera.

Botoks, ale na włosy

Włosy zniszczone, matowe, puszące się lub kruche to zmora wielu osób. Na ich kondycję ma wpływ głównie nasza dieta, ale czasem ich wygląd to wynik stanu zdrowia, innym razem pogody, a zdarza się też, że to efekt wielu eksperymentów z użyciem agresywnych kosmetyków.

Dobra wiadomość jest taka, że w ofertach salonów fryzjerskich można znaleźć całą masę zbiegów regeneracyjnych, które poprawią wygląd i kondycję fryzury. Jednym z nich jest botoks na włosy.

- Botoks na włosy jest zabiegiem pielęgnacyjnym i tak naprawdę z takim botoksem, który jest podawany w obrębie twarzy, ma niewiele wspólnego - wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Osipowicz, dermatolożka i ekspertka medycyny estetycznej, w rozmowie z WP abcZdrowie

- To dobry zabieg niemal dla każdego, szczególnie dla osób z długimi włosami, które nie podcinają ich zbyt często. Szczególnie warto go zrobić przed wakacjami, kiedy włosy są narażone na morską wodę, chlor i promienie UV. Również po wakacjach, kiedy włosy są zniszczone - radzi ekspertka.

Szybkie efekty

Specjalistka wyjaśnia, że jest to zabieg kondycyjny, którego celem jest wygładzenie włosów oraz nadanie im blasku. Jakich efektów możemy oczekiwać po takiej terapii?

- Wiele zależy od stanu wyjściowego włosów, które powinien ocenić fryzjer lub trycholog. Ekspert dobiera liczbę zabiegów, która jest potrzebna. Botoks na włosy jest polecany, by wygładzić i domknąć łuskę - zaznacza dermatolożka.

Po takiej kuracji fryzura nabierze zdrowego blasku, zyska objętość, a włosy staną się jedwabiste w dotyku. Profilaktycznie na średnio zniszczonych włosach zabieg najlepiej powtarzać co 3-4 miesiące.

Warto jednak zauważyć, że w przypadku mocno zniszczonych pukli, konieczne może okazać się powtórzenie zabiegów, by uzyskać efekt odbudowanych i zdrowych włosów.

- Po jednym zabiegu możemy spodziewać się gładkich włosów, musimy jednak pamiętać, że efekt utrzyma się w zależności od tego, jak często będziemy myć włosy. Mówimy, że jest to około 15-20 myć. Należy jednak podejść do tematu bardzo indywidualnie. Ostatecznie wiele zależy od kondycji włosów oraz pielęgnacji - dodaje dr Osipowicz.

Odpowiednia pielęgnacja

Po botoksie na włosy należy stosować odpowiedni szampon w celu uzupełnienia terapii. Delikatny preparat zapobiega zbyt szybkiemu wypłukiwaniu substancji, które zostały wtłoczone w łodygę, a agresywne kosmetyki mogą skrócić efekt.

Choć zabieg można przeprowadzić w domu, dr Osipowicz zdecydowanie odradza eksperymenty, jeśli zależy nam na tym, by włosy prezentowały się zdrowo.

- Trzeba pamiętać, że musimy go właściwie przeprowadzić i odpowiednio dobrać do potrzeb włosa. Może się okazać, że serum zbytnio je obciąży, przez co staną się ciężkie. Po kilku użyciach może się też okazać, że włosy będą wymagały czegoś innego. Preparat powinien więc zostać dobrany przez specjalistę - zauważa lekarka.

Samodzielnie przeprowadzony botoks na włosach może też popsuć wygląd farbowanych włosów.

- Musimy sobie zdawać sprawę, że botoks na włosy może nieco zmienić odcień, dlatego lepiej nie robić go w domu, gdyż możemy zepsuć efekt koloryzacji. Odwrócenie tego wcale nie jest proste, bo łodyga inaczej chłonie farbę - podsumowuje dr Osipowicz.

Jeśli włosy zaczynają się plątać, są trudne do rozczesania, wydają się szare i matowe, warto rozważyć wizytę w salonie fryzjerskim, by przeprowadzić botoks.

A może sauna?

Innym wartym uwagi zabiegiem regeneracyjnym jest sauna parowa na włosy i skórę głowy. Takiej kuracji można poddawać się niezależnie od sezonu.

- Głównym zadaniem sauny parowej na włosy jest maksymalne nawilżenie oraz regeneracja. Urządzenie rozgrzane do około 40 stopni Celsjusza otwiera łuskę włosa, co pozwala na lepsze i głębsze wnikanie dobroczynnych substancji z kosmetyków - wyjaśnia fryzjer Szymon Biolik.

Ekspert dodaje, że po takim zabiegu składniki zawarte w maskach lub ampułkach skuteczniej dotrą w głąb struktury włosa. Kurację warto połączyć z botoksem, by cieszyć się jeszcze lepszymi efektami.

- Taki zabieg jest zalecany praktycznie każdemu. Szczególnie skorzystają na nim osoby z włosami suchymi oraz zniszczonymi. Sauna parowa na włosy to także skuteczny sposób, by zapobiegać ich puszeniu. Zregenerowane i nawilżone włosy staną się gładkie i błyszczące - zauważa Szymon Biolik.

Z takiej kuracji skorzysta również skóra głowy. Zabieg oczyści ją, zregeneruje, a także pomoże wyciszyć stany zapalne.

Jak ujawnia fryzjer, do jego studia przychodzą nie tylko klientki, które dzięki saunie parowej pragną poprawić stan włosów, ale także złagodzić objawy chorób skóry głowy. W takiej sytuacji warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Za dużo też niedobrze

Zabieg sauny parowej można przeprowadzić także w domu. Warto jednak najpierw zastanowić się, czy w ogóle warto.

- Wykonując ten zabieg w domu można przesadzić. Z doświadczenia wiem, że klientki mają skłonność do nadużywania go i wykonują saunę parową zbyt często - zaznacza Biolik.

Ekspert podkreśla, że zbyt częste wykonywanie takiej kuracji może przynieść odwrotne efekty. Może się więc okazać, że zamiast nawilżonej i lśniącej fryzury zostaniemy z przesuszonymi i matowymi włosami.

- Zabieg powtarza się trzy razy w odstępie dwóch tygodni, po czym następuje przerwa. Kolejnym kuracjom poddajemy się dopiero po 2-3 miesiącach - podsumowuje.

Zdrowe i piękne włosy

Wybierajac zabiegi regeneracyjne lub pielęgnacyjne dla włosów, warto przede wszystkim kierować się ich potrzebami. Jeśli zależy nam na zdrowym wyglądzie fryzury, warto zasięgnąć porad specjalistów - fryzjera lub trychologa.

Odpowiednio dobrana kuracja może pomóc przywrócić blask i miękkość naszych pukli oraz zabezpieczyć je przed szkodliwymi czynnikami.

Źródło artykułu:WP abcZdrowie

Wybrane dla Ciebie

Fakty i mity dotyczące picia wody

Fakty i mity dotyczące picia wody

BEHEALTHYMAGAZINE.ABCZDROWIE.PL